TÜRKİYE, BAL ÜRETİMİNDE DÜNYA İKİNCİSİ

TÜRKİYE, BAL ÜRETİMİNDE DÜNYA İKİNCİSİ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2008 yılından beri uyguladığı teşvikler, arıcılık ve bal sektörünün önünü açtı.
Bu haber 2017-02-04 22:27:28 eklenmiştir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2008 yılından beri uyguladığı teşvikler, arıcılık ve bal sektörünün önünü açtı. Son yıllarda elde edilen gelişmeyle yıllık bal üretimini 83 bin tona yükselten Türkiye, dünya sıralamasında ikinciliğe oturdu. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2011 yılında 35 bin 459 arı yetiştiricisine, yaklaşık 5 milyon kovan için 35 milyon lira destek ödemesi yaptı. Kanatlı ve Küçükevciller Daire Başkanı Hakan Öztürk, 2011 yılında arılı kovan desteğinin kovan başına 7 lira, bombus arısı desteğinin ise koloni başına 60 lira olarak ödendiğini kaydetti.

Hakan Öztürk, 2011 yılında yaklaşık 52 bin koloni için 2 milyon 600 bin lira destekleme ödemesi yapıldığını söyledi. Öztürk, Türkiye’nin yıllık 83 bin ton bal üretimi ve 5 milyon 300 binin üzerindeki kovan varlığı ile dünyada ikinci sırada olduğunu ancak kovan başı bal veriminde dünya ortalamasına henüz yetişemediğini bildirdi.

Türkiye’nin kovan başı bal veriminin yıllara göre 15-17 kilogram arasında değiştiğini, dünya ortalamasının ise 20 kilogram olduğunu belirten Öztürk, amaçlarının bal verimini dünya standartları düzeyinde artırmak olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin dünya üzerindeki bal veren nektarlı bitkilerin 4’te 3’üne sahip olduğunu belirten Hakan Öztürk, çiçek, kestane, kekik, geven, narenciye, pamuk ve ayçiçeği ballarının ülkemizin en önemli bal çeşitleri olduğunu bildirdi.

Batı Akdeniz ve Güney Ege’de çam balı üretim alanları bulunduğunu aktaran Öztürk, Türkiye’nin bu alanda dünyada en büyük paya sahip olduğunun altını çizdi.

Hakan Öztürk, ‘Arıcılık Kayıt Sistemi’ne giren, en az 30 kovana sahip ve kovanlarına plaka takmış birlik üyesi olan arıcıların Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunarak desteklerden faydalanabileceğini de sözlerine ekledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ARICILIK VATANI haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 6.8466 6.8741
Euro 7.7255 7.7564
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
SÜPER LİG PUAN DURUMU
İlhan Aydın - Mihalıççık Haber Portalı | Bal Ormanı Arıcılık | Gıda Tarım Hayvancılık

©
Copyright 2017 İlhan Aydın. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz