ARILAR ARTIK DAHA SAKİN

ARILAR ARTIK DAHA SAKİN Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, laboratuar ortamında çiftleştirilen arıların daha sakin ve sokma davranışı bakımından ıslah edilmiş arılar olacağını söyledi.
Bu haber 2017-02-04 22:25:30 eklenmiştir.

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, laboratuar ortamında çiftleştirilen arıların daha sakin ve sokma davranışı bakımından ıslah edilmiş arılar olacağını söyledi.

DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekekçoğlu, DAGEM tarafından Düzce Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Başkanlığı'na sunulan “Düzce İli Yığılca İlçesindeki Bal Arısı Kolonilerinin Hijyenik Davranış Bakımından Performanslarının Belirlenmesi ve Teksel Seleksiyonu” isimli proje ile arıların teste tabi tutularak, temizleme ve sokma davranışı en az olan arı kolonilerinin belirlendiğini ve bu kolonilerden ana arı yetiştirildiğini, erkek arılarından toplanan spermler kullanılarak kontrollü yapay tohumlamayla laboratuar ortamında çiftleştirilen arıların daha sakin ve sokma davranışı bakımından ıslah edilmiş arılar olacağını dile getirdi. Bal arılarının doğadaki bitkilerin tozlaşmasında ve zirai ürünlerdeki verimin artmasında önemli rol oynadığını ancak arının sokma davranışı nedeniyle arıcılığın daha çok kırsal kesimlerde ve şehir merkezinden uzak alanlarda yapılabildiğini belirten Kekeçoğlu, “Birçok Avrupa ülkesinde aileler, kedi ve köpek beslemek yerine evlerinin bahçesinde arı yetiştiriciliği yaparak hem kendi ailesinin gereksinimi olan bal üretimini yapmakta, hem de polinizasyona katkıda bulunmaktalar” dedi.

Düzce Üniversitesi olarak başlatılan “Hastalıklara Dirençli Damızlık Bal Arısı Kolonisi ve Ana Arı Üretimi” projesi kapsamında Yığılca arısının önce hastalıklara karşı direnç bakımından, akabinde de hırçınlık davranışı bakımından ıslah edileceğini ifade eden Kekeçoğlu, araştırmayı 200 bal arısı kolonisi üzerinde başlattıklarını ve projenin sonunda yetiştirilecek damızlık ana arılar ve kolonilerden arıcılık işletmelerinin ve isteyen tüm arıcıların temin edebileceğini söyledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ARICILIK VATANI haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 7.7921 7.8233
Euro 9.2923 9.3296
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
SÜPER LİG PUAN DURUMU
İlhan Aydın - Mihalıççık Haber Portalı | Bal Ormanı Arıcılık | Gıda Tarım Hayvancılık

©
Copyright 2017 İlhan Aydın. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz