Her yıl 5 milyon küçükbaş hayvan kaybediyoruz

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, "Her yıl 5 milyon küçükbaş hayvan kaybediyoruz. Küçükbaş hayvan ölümlerinin önüne geçildiği takdirde 1 milyona yakın küçükbaş hayvan kurtarılabilecek ve bununla birlikte ülkemizin hem et açığını kapatacak hem de et ihracatına kapı açacak" dedi.
Bu haber 2017-02-04 22:02:18 eklenmiştir.

Ülkemizde yaygın olan tedavi odaklı çalışmaların çok önemli olduğunu fakat asıl çözümün koruyucu odaklı kontrol olduğunu dile getiren Kılınç, "Sorun ortaya çıktıktan sonra tedavi etmenin yerini, soruna önlem olarak koruma tedavisi politikası uygulanması almalıdır. Bu sayede ülkemizde ortalama yüzde 30 olan kuzu ve oğlak ölümlerini ilk etapta yüzde 20'lere kadar indirebilmemiz mümkün olacaktır. Bu da hem yetiştiricimizin zarar etmeden hayvancılığa devam etmesi açısından hem de ülke et açığının önüne geçilmesi açısından çok önemlidir" diye konuştu. 

1 MİLYON KÜÇÜKBAŞ KURTULABİLİR

Koruyucu hekimlik sistemi uygulanmasıyla yavru ölümlerinin önüne geçilebileceğini dile getiren Kılıç, şöyle devam etti:
"Koruyucu veteriner hekimliği sistemi ile kuzu ve oğlak ölümlerini yüzde 5 oranında bile azaltabilirsek, 250 bin oğlak ve 750 bin kuzu olmak üzere toplamda 1 milyon küçükbaş hayvanı kurtarabiliriz. Ülke ekonomimizde büyük yere sahip olan küçükbaş hayvancılığın önüne ölümlerin geçmesine izin vermemeliyiz. Kurtardığımız hayvanlar, ülkemizin kanayan yaralarından olan et açığına da dur diyecek. Bu durumda sistem geliştikçe eminim ki, ithalatın yerini ihracat alacak.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 5.9246 5.9483
Euro 6.5427 6.5689
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
SÜPER LİG PUAN DURUMU
İlhan Aydın - Mihalıççık Haber Portalı | Bal Ormanı Arıcılık | Gıda Tarım Hayvancılık

©
Copyright 2017 İlhan Aydın. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz